Slavnost zimního slunovratu

Astronomický podzim končí a zima začíná 21. prosince 2017 v 17:27:50h.  Je to čas, kdy se dny opět začínají prodlužovat a zima, ačkoli je ještě v plné síle, se pomalu ale jistě vzdává své vlády.

Oslavte s námi nejdelší noc v roce a přivítejme společně pozvolný návrat světla. 

K oslavám patří zapalování ohňů a takzvané „vánoční poleno“. Poleno, které pochází ze stromu na vlastním pozemku nebo je získáno darem, se přitáhne do domu, ozdobí se stálozelenými rostlinami např. cesmínou, břečťanem a jmelím a symbolicky polije tekutinami a posype jídlem, které jsou pro nás důležité.  A zapálí se. Stane se  tak prvním polenem, které zažehne oheň zimního slunovratu. Popel z tohoto ohně se pak rozpráší po zahradě, aby byla půda úrodná a popráší se jím vše, co potřebuje pro svůj růst sluneční paprsky.  Slunce se oslavovalo tak, že se zapálilo kolo ze dřeva a větviček a nechalo se skutálet z kopce.

Líbí se nám to propojení z přírodou, a tak zimní slunovrat chceme oslavit.  Začneme rozdělávat oheň 21.12. v 17:00. Pokud se chcete přidat, napište nám (sofisa@sofisa.cz)

Uděláme oheň. Vyrobíme si slunečné kolo, zapálíme ho a zkutálíme ho do řeky, která hořící kolo symbolicky odveze dál … Navzájem si rozdáme vánoční polena, aby si pak ten, kdo chce, mohl v rodinném kruhu to své patřičně nazdobit a položit na stůl vedle toho pečeného.